Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Az ENSZ szakértők közleménye szerint 2021 óta érkeznek a beszámolók „borzalmas kivégzésekről, tömegsírokról, kínzásokról, szexuális erőszakról, fosztogatásról, önkényes fogva tartásokról”.
Az ENSZ szakértői kedden független vizsgálatot sürgettek Maliban a Wagner orosz magán zsoldossereg és a kormányerők által elkövetett háborús bűnök és humanitárius jogsértések felderítésére. A mali kormány, amely 2021-ben katonai puccsal került hatalomra, és az al-Kaidához, valamint az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezethez köthető szélsőséges lázadókkal küzd, korábban azt állította, hogy a nyugat-afrikai országban nem orosz zsoldosok állomásoznak, csak a helyi katonáknak segítő kiképzők, akik orosz felszereléssel rendelkeznek.
Az ENSZ szakértők közleménye szerint 2021 óta érkeznek a beszámolók „borzalmas kivégzésekről, tömegsírokról, kínzásokról, szexuális erőszakról, fosztogatásról, önkényes fogva tartásokról és erőszakos eltűnésekről”, amelyek mögött a mali fegyveres erők és szövetségeseik állnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly kijelentette, hogy Oroszországnak semmi köze a Maliban dolgozó orosz szerződéses katonákhoz, és az afrikai országnak joga van orosz magáncégekkel szerződni.
Az ENSZ szakértők közleménye a túlélők beszámolóit idézve arról számolt be a Wagner-csoportot meg is nevezve, hogy fehérbőrű, gyaníthatóan orosz zsoldosok márciusban részt vettek több száz ember megölésében Mourában. A nemzetközi felháborodást kiváltó incidens miatt az ENSZ korábban vizsgálatot indított.
A mali hadsereg tagadta a vádakat, és azt állította, hogy Mourában egy katonai akcióban öltek meg 203 fegyverest.
Az amerikai kormány a múlt héten a Wagner csoportot az emberi jogokat széles körben megsértő nemzetközi bűnszervezetnek nyilvánította.
Az ENSZ békefenntartói számára tavaly Mali volt a legveszélyesebb hely: az ENSZ mali missziójában (MINUSMA) részt vevő katonák közül 14 kéksisakos halt meg.
(MTI)
Nyitókép: Olga MALTSEVA / AFP